Ulverstone Football Club, NWFL, Tasmania, North West Football League, AFL

Ulverstone Football Club, NWFL, Tasmania, North West Football League, AFL


ULVERSTONE FOOTBALL CLUB
PO Box 46, Ulverstone, Tasmania. 7315

Phone: 03 6425 3794

Emailufc@tassie.net.au

Websitewww.ufcrobins.com.au

Jumper Colours: Black with Red Sash
Club Logo: Robin

President: Scott Pearce
mob: 0419 813 336
email: scott@taspak.com.au

Seceretary/Manager: Doreen Leary
mob: 0407 811 992
email: ufc@tassie.net.au

Ambassador: Renae Aherne
mob: 0476 682 443
email: renae_scott@hotmail.com

NWFL Director: Scott Pearce
mob: as above
email: as above

Proxy Director: Andrew Leary
mob: 0418 322 394
email: andrew.leary@crowehorwath.com.au

Players Advocate: Clayton Williams
mob: 0418 255 584
email: clayton.williams@cameronsaa.com.au

Proxy Advocate: Terry Leary
mob: 0487 771 153
email: terrydoreenleary@gmail.com

Senior Coach: Darren Banham
mob: 0417 576 992
email: darren.banham@jmc.com.au

Reserves Coach: Dwayne Aherne
mob: 0400 627 765
email: renae_scott@hotmail.com

Women's Coach: Tegan Byard
mob: 0429 905 663
email: tegan.byard@outlook.com

U/18s Coach: Chris Hennessy
mob: 0427 256 929
email: janehennessy72@bigpond.com.au

Media Liaison: Scott Pearce
mob: as above
email: as above

Match Day Score Service: Doreen Leary
mob: as above
email: as above

Program PR: Andrew Leary
mob: 0418 322 394
email: andrew.leary@crowehorwath.com.au

Salary Cap Co-ordinator: Doreen Leary
mob: as above
email: as above

Ground Checklist: Doreen Leary
mob: as above
email: as above

Registrar: Doreen Leary
mob: as above
email: as above

Major Sponsor: Goodstone Group


CLUB INDIVIDUALS’ RECORD
Conclusion of 2019 season

ULVERSTONE 

In competition: 33 years       Seniors premierships: 10      “Wooden spoon”: One
Club championship: 12         Last flag: 2017  
Seniors finals: 29  years       Premiership coaches: Max Brown           (4)
                Gerard Enniss      (2)
Nathan Howard    (1)
Brian Hickey        (1)
Troy Davies (1)
Jamie Hayward (1)

INDIVIDUALS’ RECORD:                                                                                              
SENIORS:
Best & fairest  (Baldock medal)                               Leading goalkicker
2010         Justin Hays                                                 1997    Jamie Auton         95
2001         Scott Blair
1999         Simon Walmsley
1996/97    Nathan Howard
1993         Reg Horton

Best in Grand Final                                                           Best 1st  Year Senior Player
2017      John Holland       1995  Nathan Howard           2019 Jesse Shepheard
2008     Jarrad Gale         1994  Leigh Rawson   2016 Liam Davies          
2000     Troy Davies         1993  Simon Walmsley  2015 Jacob Wiggers             
1997      Adrian Sieley       1990  Leigh Rawson  2011 Corey Dyson                       
1996      David Orders       1987  Garth Barrett    2007 Jarrad Gale
2006 Hamish Anderson
2003 Darren Crawford
1998 Josh Cox  
1997 Jamie Auton
1991 David Orders           
       
Most Improved Player                                                      Best in rep. game
2016   Luke Dyson                                                             2011    Jeremy Soden
2011    Shaun Knott                                                            1996     Simon Walmsley
2010   Nick Leedham                                                       
2000  Luke Marshall
1992   David Newitt

RESERVES:
Premierships: Nine

Best & fairest                                                                     Leading goalkicker
2019     Nick Hearn
2008    Tim Auton                                                              2015    Brodie Connelly     86
1996    Craig McCulloch                                                    2008   Tim Auton              83
2006   Matthew Turner      77
1997    Darren Gale            55
1996   Grant Hearps           59
1990 Gary Howe 78
1987 Gary Howe 67

Best in Grand Final   (first awarded 2000)                          
2016    Shaun McCrossen                                                    
2015    Jacob Campbell  
2006    Nathan Applebee
2000    Shannon Abel

UNDER 18/19:                                                                   
Premierships    18

Best & fairest                                                                      Leading goalkicker
2019    Leyton Connelly
2015    Liam Davies                                                            2016     Troy Purton               47
2009    Luke Dyson                                                           2015     Bryce Heazlewood   65
2000    Rohan Gibson                                                       2014      Bradley Gibson        91
1997    Josh Cox                                                                 2013     Brodie Connelly      75
1996    Joe Pearson                                                           2011      Jordan Kelly             64
2010      Jordan Kelly             79
2009     Haidyn Clarke          44
2007     Matthew Smedley     82
1996     Mark Singleton        66
1992     Jason Stephens        65
1991      Troy Brooks           109
1990 Troy Brooks 76

Best in Grand   Final  (first awarded 1998)                        
2015   Harrison Barker
2014   Liam Davies                                                             Best in  U18/19rep. game
2013   Jordan Quailen                                                       2017     Justin Clarke
2011   Waide Jones                                                            2001     Ben Hilfenhaus
2010   Haidyn Clarke                                                          2000    Ben Hilfenhaus
2006  Adam Holstrom                                                        1996     Brent Melhuish
2000  Gillam Leary

MOST VALUABLE PLAYER                                    YOUNG PLAYER  OF THE YEAR
(currently Impress Print)                                            (currently SeaFM)
2010   Jeremy Soden                                               2013   Jordan Quaile

PLAYER OF THE YEAR
(currently The Advocate/ Dowling McCarthy Tyres)
2009   Jeremy Soden
1999   Simon Walmsley

MISCELLANEOUS NWFL AWARDS:
Hall of Fame                                                                   Life Member
2018   Andrew Richardson (+ other service)                2008   Ron Ansell
2010    Les Toombs                                                         2001   Wayne Wing
2007   Rex Bloom                                                           1996  Neil Rawson  (+ other service)
2005   Nathan Howard                                                    
2004   Ron Ansell
2002   Max Brown
1996    Neil Rawson  (+ other service)

Patrons Service to Football                                          Certificate of Merit
2016    Greg Wing
2015    Andrew Richardson  (+ other service)              2017    Lynn Brett
2004    Les Toombs                                                        2014    Wayne King
2003    Dr Mark Heikkinen                                             2010    Millie Walmsley
2000    Ron Ansell                                                          2001    Rex Bloom
1996     Eddie Atkinson                                                   1992    Dr Mark Heikkinen
1994     Wayne Wing

Ambassador/ Queen
2007    Hannah King
2004    Tamika Costello
1996    Kathryn Orders
1987     Michelle Eaton

Reference:  Ian Wotherspoon (NWFL Patron/ Historian) - September 25,  2019